Co udělat přes tím než si vezmete půjčku? Jak se vyvarovat základních chyb? Článek popisuje 7 základních kroků, které by měl udělat každý, kdo si chce půjčit peníze.
1. Potřebuji opravdu půjčku? Nepočká to až našetřím?
Nejprve si zvažte, zda opravdu potřebujete půjčku respektive zvažte si, zda opravdu potřebujete věc, na kterou si půjčujete? Zvažte, zda nemůžete počkat až si peníze našetříte nebo zda vám nepostačí levnější varianta produktů či služeb, na které si chcete půjčit.
Příklad: Nákup nového kotle pro vytápění domu je, zejména v zimě, neodkladná záležitost a zde má význam si půjčit. Kotel je dlouhodobě důležitý pro váš dům. Nákup nového mobilního telefonu může počkat do doby než na něj našetříte nebo si můžete koupit levnější či použitý telefon. Nákup dovolené na půjčku je na zvážení. Krásnou dovolenou si užijete v průběhu týdne apod., ale půjčku musíte splácet.
2. Znáte své příjmy a výdaje?
Máte přehled o všech příjmech domácnosti a o vše výdajích? Víte kolik vám zbývá volných finančních prostředků? Víte, kde můžete omezit svou spotřebu peněz, abyste zvládli nečekané menší výdaje? Toto je důležité znát, abyste se mohli rozhodnout, zda si budete moci úvěr dovolit.
3. Výše splátky
Zjištěte si předem, kolik budete činit splátka půjčky, jaká bude frekvence splácení (měsíční, týdenní, jednorázové splacení) a jak dlouho budete splácet. Poté výši těchto splátek srovnejte s volnými finančními prostředky rozpočtu domácnosti z bodu 2.
4. Druh úvěrového produktu
Vyznáte se v jednotlivých úvěrových produktech? Existují krátkodobé půjčky s jednorázovým splacením, klasické půjčky s měsíčními splátkami, úvěry zajištěné nemovitostí = hypotéky. Dalším typem úvěrů jsou revolvingové úvěry a na ně navázané kreditní karty. Najděte nejvýhodnější úvěrový produkt pro vás.
5. Výběr poskytovatele úvěru
Obecně se dá říci, že banky mají nižší úrokové sazby, ale jsou náročnější na bonitu klienta a vyřizování půjčky může trvat déle. Získat nebankovní půjčku je obvykle snažší a rychlejší, ale úroky mohou být vyšší. Jako poskytovatele půjčky zvolte raději vělkou renomovanou společnost (to platí zejména u nebankovních společností). Hledejte na internetu, zeptejte se známých.
6. Výběr půjčky
Podobné půjčky srovnávejte podle:
- Celkové zaplacené částky
- RPSN (roční procentní sazba nákladů) a úrokové sazby
- Výše splátky a délky splácení úvěru
7. Čtěte smlouvu o půjčce před podpisem
Pozorně se podívejte na:
- Výši splátky
- Délku splácení úvěru
- Frekvenci splácení úvěru
- Kolik peněz zaplatíte za úvěr celkem
- Úrokovou sazbu
- RPSN
- Co se stane, když se splátkou opozdíte
- Co se stane, když přestanete splácet
- Jak lze smlouvu ukončit
Nejlépe s sebou vezměte někoho, kdo smlouvám rozumí a poradí vám. Zeptejte sem pokud vám formulace ve smlouvě není jasná. Vždy berte jako směrodané, co je napsáno ve smlouvě.